Тарифи на енергоносії для юридичних осіб регулюються тим же органом, який розробляє політику в даній сфері для приватних споживачів – «Національною комісією з регулювання у сфері енергетики і комунальних послуг». Однак принципи формування ціни на електроенергію для підприємств значно відрізняються від тарифів для населення.

Питання про те, що тарифи для організацій і підприємств в Україні на електроносії повинні бути більш лояльні, піднімався вже не раз, однак, не були підтримані на законодавчому рівні. З липня 2019-го року в країні був впроваджений ринок електроенергії і з того моменту для підприємств багато що змінилося. Керівникам довелося шукати нові шляхи для стабілізації свого бюджету, так як закупівельні ціни на енергоносії зросло майже на 30%.

Новий формат українського ринку електроенергії повинен був істотно знизити ручне регулювання вартості. Причинами такого підвищення цін стали не зовсім вдалі рішення Кабміну, прийняті за структурою тарифів. З ринку була практично прибрана дешева атомна енергія, тому промисловці були змушені боротися за зниження цін.

Поява додаткових посередників призвела не до оптимізації цінової політики, як очікувалося, а до зростання ставок. Однак є і позитивний ефект в даній ситуації. Як би не старалися посередники і регіональні постачальники отримати більше прибутку, понад був встановлений ліміт для тарифів, яких вони змушені дотримуватися.

Особливості формування цін

На даний момент немає єдиних тарифів для підприємств, в різних регіонах України місцеві постачальники визначають ціни на електроенергію для підприємств самостійно. Крім цього, вартість енергоносіїв для промисловості більш динамічна, ніж ціна для приватних споживачів. Починаючи з 2020 року, ціни на світло і енергоносії продовжують неухильно зростати.

До першого класу споживачів відносяться великі підприємства і заводи, які отримують електроенергію потужністю понад 27.5 кВт безпосередньо від постачальників. Середні і невеликі фабрики, приватні фірми і науково-виробничі компанії, які потребують потужності до 27.5 кВт, відносяться до другого класу.

Особливість тарифів і розцінок для підприємств на даний момент в тому, що ціна на електроенергію для підприємств буде дешевше, якщо брати більше. Хоча офіційно тарифи повинні переглядатися, вони тільки продовжують зростати. Це обумовлює керівництво промислових підприємств більш серйозно ставитися до питань розподілу енергоефективності, а також переносити частину своїх витрат на кінцевого споживача своєї готової продукції.

Зрозуміло, що підприємства не хочуть, щоб підвищення тарифів на енергоресурси позначалося на рентабельності їх роботи, тому їм доводиться шукати різні шляхи, які навряд чи знайдуть розуміння серед приватних споживачів.

Вибір тарифу

Хоча законодавство багато в чому обмежує підприємців, вони поки ще можуть вибирати шляхи для оптимізації власних витрат. Для цього використовуються різні тарифні ставки. Наприклад, одноставочний тариф залежить від споживаного обсягу, в даному випадку підприємство платить незалежно від часу доби однаково за кожен кіловат. При цьому більшість компаній і невеликих фірм виживають тільки за рахунок економії на споживанні енергії в нічну зміну.

Тому передбачений диференційований тариф, що дозволяє розвантажити мережу в години пік, надаючи можливість підприємствам економити. Також існують різні схеми з різними інтервалами часу, для яких використовується власний коефіцієнт розрахунку. В даному випадку Споживана енергія враховується по багатотарифних лічильників.

На даний момент також впроваджено багатоставковий розрахунок за електроносії для юросіб, що діє за двома напрямками: за конкретно спожитий обсяг електроенергії. Цей варіант особливо вигідний для великих підприємств і корпорацій.

Зміни тарифів на електрику для підприємств, які можна спостерігати вже зараз, допоможуть стабілізувати економіку країни і підвищити показники енергетичної галузі до рівня глобального ринку. Також вже багато структур почали замислюватися про енергоефективність своїх компаній.

Крім цього, в якості перспективи зараз актуальні можливості додаткової диференціації споживачів, які не підходять під розмежування на побутових і промислових користувачів. Зараз вже йде робота в напрямку виведення з формальної зони відповідальності приватних компаній, шкіл, невеликих заводів і т.д. це призведе в підсумку до того, що для них тарифи на енергоносії можуть стати в майбутньому максимально вигідними.