Енергоринок

Лібералізація ринку електроенергії стала довгоочікуваною мірою для України і вважається важливим кроком на шляху до відповідності стандартам ЄС. Протягом кількох років проводиться реформування з метою підвищення енергетичної безпеки та створення умов для нових інвестицій.

Енергетичний ринок: більше гнучкості для учасників ринку

Закон України “Про ринок електричної енергії”, що набрав чинності 1 січня 2014 року, вніс важливі зміни та доповнення до законодавчої бази країни. Згідно з чинними правилами торгівлі, електроенергія у більшості випадків повинна продаватися та купуватися через “Оптовий ринок” та за регульованими цінами. На сьогодні структура ринку електроенергії включає такі сегменти:

  • ринок торгівлі на основі двосторонніх угод;
  • внутрішньодобовий ринок – торгівля електроенергією відбувається в режимі аукціону. Продавці подають в систему заявки з пропозиціями про продаж, а покупці – щодо готовності придбати електроенергію за визначеною ціною.
  • ринок на сутки вперед (контракти, які повинні бути укладені між оператором ринку та генеруючою компанією / постачальником електроенергії / компанією з передачі електроенергії / компанією з розподілу електроенергії та споживачем);
  • балансуючий ринок (системний оператор виступає в ролі покупця та оператора ринку; продавцями є кваліфіковані генеруючі компанії та споживачі з контрольованою навантаженням). Ринок призначений для балансування обсягів виробництва, імпорту, споживання та експорту електроенергії, а також для визначення фінансових дисбалансів;
  • роздрібний ринок електроенергії (торгівля постачальників електроенергії для споживачів) та ринок допоміжних послуг (не для торгівлі електроенергією).

Сучасна модель: ключові переваги сучасної структури ринку електроенергії

Модель ринку, яка зараз діє в Україні, в основному використовується в країнах ЄС. Вона ґрунтується на прямих продажах, що сприяє посиленню конкуренції. Фінансова модель нового ринку дозволяє поступово підвищувати тарифи для привілейованих споживачів.

З 1 січня 2014 року ринок єдиного покупця перетворився на модель прямих договорів. У межах цього ринку генеруючі компанії можуть торгувати електроенергією через будь-який з вищезазначених ринків, за винятком певних обмежень. Генеруючі компанії продають електроенергію постачальникам на основі двосторонніх угод, що стосуються ціни, обсягу та умов постачання.

Крім того, певним групам споживачів дозволяється самостійно обирати постачальника електроенергії. Також споживачі мають можливість укладати угоди з двома типами постачальників: гарантованими та незалежними. Основна відмінність між ними полягає в тому, що гарантовані постачальники зобов’язані укладати угоду з будь-яким споживачем, який це запитує (на вказаній території).

Ринок двосторонніх угод: ключові моменти

Це ринок, на якому генеруючі компанії можуть продавати електроенергію комерційним контрактам безпосередньо кінцевим споживачам, торговельним компаніям чи гарантованим постачальникам (трейдерам). Такі угоди можуть бути підписані на будь-який термін.

Кваліфікований споживач має право купувати електроенергію для власних потреб на ринку двосторонніх угод, при цьому вони не можуть перепродавати придбану електроенергію іншим учасникам ринку.

Особливості ринку на сутки вперед

Ринок на сутки вперед – це ринок, на якому генеруючі компанії (виробники електроенергії) продають електроенергію на наступний день. Ключовою функцією ринку є зниження дисбалансу учасників ринку, оперативне планування виробництва та споживання електроенергії.

НКРЕ визначає нижню межу обов’язкових продажів імпортованої електроенергії на ринку на сутки вперед. Його учасники подають свої пропозиції оператору із інформацією про продукти, які вони мають намір продати (купити), запропоновану ціну продажу (купівлі) та строки такої угоди. Оператор визначає ціну продажу / купівлі електроенергії на наступний день для кожного продукту згідно з принципом визначення максимальної ціни та відповідно до правил ринку на сутки вперед на основі загальної пропозиції та попиту на електроенергію.

Балансуючий ринок

Балансуючий ринок представляє собою торгівлю небалансами. На ньому укладають угоди учасники, у яких є дефіцит або зайвість електроенергії. На цьому ринку системний оператор протягом доби багаторазово формує прогнози споживання та попиту, актуалізується розрахункова модель з урахуванням зміни системних умов. За допомогою цієї інформації здійснюється конкурентний відбір цінових пропозицій від постачальників.

Вартість електроенергії на балансуючому ринку завжди вища, ніж “на сутки вперед”, на самому ринку часто відбуваються стрімкі цінові стрибки. З цього випливає, що купувати електроенергію на ньому вигідно лише у випадку виникнення крайньої необхідності.

Внутрішньодобовий ринок

Внутрішньодобовий ринок електроенергії є важливою частиною енергетичного ринку, спрямованою на забезпечення необхідного балансу між попитом і пропозицією. Зі збільшенням обсягів електроенергії інтерес до торгівлі на внутрішньодобовому ринку зростає, оскільки учасникам стає все складніше зберігати рівновагу після закриття ринку на сутки вперед. Торгівля на цьому ринку відбувається на електронних аукціонах, організованих оператором ринку за допомогою спеціального програмного забезпечення. До участі в аукціонах допускаються лише ті учасники, які уклали договір з оператором. Прийом заявок розпочинається з 15:00 попереднього дня і закінчується за годину до “закриття періоду”.

Збалансованість в мережі ближче до моменту постачання є вигідною як для учасників ринку, так і для енергосистеми, зокрема завдяки зменшенню потреби в резервах і пов’язаних із цим витратах. Крім того, внутрішньодобовий ринок є важливим інструментом, що дозволяє його учасникам враховувати непередбачені зміни в споживанні та відключеннях.