Украинский Укр
Русский Рус
Телефон: 0443911747
Телефон: 0673297609
Телефон: 0673718358
Адрес: Київ, пр-т. Степана Бандери, 8
Корзина пуста
В корзине товаров: 0
Главная > Публикации > “Зелені” аукціони - шлях ефективного розвитку українського енергоринку

“Зелені” аукціони - шлях ефективного розвитку українського енергоринку

7 мая 2019 г. 23:32

25.04.19 ВР України було прийнято Законопроект про впровадження “зелених” аукціонів №8449-Д. Закон набуде чинності 01.01.2020 р. та посприяє зниженню вартості кВт*год електроенергії, отриманої з вітрових та сонячних станцій. Також в рамках закону будуть встановлені квоти на створення нових електростанцій для попередження перевантаження ринку. Ухвалення законопроекту призведе до стабілізації роботи енергоринку та створить сприятливі умови для споживачів.

Якщо орієнтуватись на світову практику, ми можемо спостерігати позитивний вплив аукціонів та впровадження інноваційних технологій на енергетичний ринок. Розвиток “зеленої” енергетики спонукатиме до поступового припинення роботи атомних та теплових ЕС.

Наразі існує проблема створення неконтрольованої кількості СЕС та ВЕС, оскільки “Укренерго” протягом останнього року видало значну кількість технічних умов. За офіційними даними, оприлюдненими генеральним директором “Укренерго” Ковальчуком В. на конференції CISOLAR, видано дозволів на приєднання СЕС до ВДЕ з потужністю 6700 МВт (із 10500 МВТ загальної потужності). Також ще на стадії розгляду знаходяться заявки на приблизну потужність 6000 МВт.

Заявлені показники слід сприймати з розумінням, оскільки не всі станції, котрі подавали заявки, будуть введені в експлуатацію. Також необхідно враховувати низький КВВП (коефіцієнт встановленої потужності), притаманний роботі ВЕС та СЕС.

Зазначимо, що українська енергетична система має обмежені технічні можливості, що дозволяє приєднати до 4750 МВт ВДЕ. Перевищення даного порогу призведе до обмеження потужностей діючих атомних та теплових електростанцій. Спостерігаючи за темпами спорудження СЕС, пан Ковальчук прогнозує досягнення показника 4750 МВт уже до кінця поточного року. Згідно з даними, за перший квартал 2019 було запущено 861 МВт нових потужностей, що перевищує на 16% показники минулого 2018 року.

Подібне перенасичення ринку є суттєвою проблемою та потребує врегулювання найближчим часом. Вирішенням проблеми має займатись НЕК “Укренерго”, що виконує функції оператора, а також профільне відомство - Міненерговугілля. Проте керівники структур знімають з себе відповідальність, керуючись неможливістю відмовити девелоперам.

 

Шлях ефективного розвитку ВДЕ

Наразі інвестиційний бум після встановлення фіксованого тарифу на “зелену” генерацію уже спадає. Надалі для стабілізації ситуації необхідно виконати наступні кроки:

  • відповідальність виробників за небеланси - різницю між фактичною та оголошеною потужностями;

  • проектування та спорудження на вітчизняному ринку так званих energy storage. Наразі Міненерговугілля розробляє проекти та нормативно-правові акти, котрі дозволяють ввести в експлуатацію хімічні накопичувачі енергії;

  • стимулювання розвитку гідроенергетики, що є технічно та економічно доцільно;

  • рівномірне розподілення розташування та потужностей ВЕС і СЕС;

  • досягнення високої ефективності аукціонів;

  • розробка дієвої енергетичної стратегії. Розвиток відновлюваної енергетики безпосередньо впливає на собівартість електроенергії. згідно зі світовими тенденціями, абсолютно реальним виглядає можливість вироблення 100% електроенергії об’єктами ВДЕ.

Україна має обрати власний, ефективний шлях розвитку галузі, модернізуючи існуючі традиційні станції, а також надаючи перевагу ВДЕ.