Украинский Укр
Русский Рус
Телефон: 0443911747
Телефон: 0673297609
Телефон: 0673718358
Адрес: Київ, пр-т. Степана Бандери, 8
Корзина пуста
В корзине товаров: 0
Главная > Публикации > Функції та задачі адміністратора, оператора ринку електроенергії.

Функції та задачі адміністратора, оператора ринку електроенергії.

19 апреля 2019 г. 9:38

Адміністратор ринку електроенергії. Функції та задачі

ДП “Енергоринок” готується до старту діяльності модернізованого енергетичного ринку з 1 липня 2019 р.. Актуальним є питання щодо належної організації роботи адміністратора комерційного обліку (він же є оператором системи передачі).

Новий формат енергоринку передбачає роботу балансуючого ринку та ринків “на добу наперед”, внутрішньодобового. За працездатність двох останніх відповідальний оператор ринку, балансуючого - адміністратор розрахунків.

Для прикладу, на території Євросоюзу діють 15 операторів ринку електроенергії, а також оператори системи передачі, які організовують роботу ринку внутрішньодобового та “на добу наперед”. Найбільшими європейськими операторами є EPEX SPOT, NORD POOL (сюди увійшли 380 компаній, розташованих у 20 країнах ЄС). В Україні адміністратором розрахунків та комерційного обліку обрано “Укренерго”.

 

Функції оператора ринку

Як зазначено вище, оператором ринку є юридична особа, котра має організувати роботу ринку внутрішньодобового та “на добу наперед” та налагодити продаж і купівлю електроенергії. Наразі передбачена реорганізація ДП “Укренерго” з метою утворення філії “Оператора ринку” (створена 17.10.17 р. наказом ДП “Енергоринок”). Згідно з відповідним законом, на базі філії має виникнути оператор ринку у дворічний термін. Статутний капітал новоствореного АТ 100% виділений державою та не передбачає приватизації чи відчуження.

Для організації діяльності оператор забов’язаний пройти ліцензування, а також врегулювати небаланси з оператором систем передачі шляхом укладання договору.

Програмне забезпечення придбане у Словакії у компанії SFERA. З 15 січня поточного року розпочато тестування системи та проведення перших операцій на ринку. Поки що показники активності учасників доволі низькі.

 

Функції адміністратора розрахунків

На юридичну особу, котра є адміністратором розрахунку, покладено функції, пов’язані з проведенням розрахунків на допоміжних ринках та балансуючому ринку. Зазначені обов’язки покладено на “Укренерго”.

Основні функції:

  • ведення розрахунку вартості та обсягів небалансів електричної енергії;

  • ведення реєстру учасників ринку, постачальників котрі відповідають за баланс;

  • створення бази даних з метою фіксації обсягів збуту, купівлі, імпорту, експорту договірних та фактичних.

Так, з 1 квітня 2019 р. розпочата реєстрація учасників ринку, котрі планують проводити діяльність на ринку після 01.07.2019 р..

 

Функції адміністратора комерційного обліку (“Укренерго”)

Комерційний облік електроенергії має адмініструватися саме цією організцією.

Таким чином, “Укренерго” буде здійснювати реєстрацію постачальників, точок комерційного обліку, адмініструвати відносини між сторонами, що стосуються комерційного обліку.

Інформаційний обмін, формування та підтримка бази даних комерційного обліку електроенергії також входять до переліку функцій цього учасника ринку.

Для повноцінної працездатності адміністратора використовуватимуть спеціалізована програмна платформа Датахаб, котру мають придбати шляхом проведення конкурсних торгів.

Отже, для налагодження роботи нового ринку електроенергії, потрібно організувати функціонування оператора ринку, операторів комерційного обліку та розрахунків.

Реклама!
На сайте